İçeriğe geç

ANKARA ŞEYH EDEBALİ KIZ KUR’AN KURSUNDA GÖRME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİ ZİYARET

Ağustos 16, 2011

10 – 16 Mayıs 2011 Engelliler Haftası münasebetiyle 11 Mayıs 2011 Çarşamba günü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş ve Sosyal Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Çelik tarafından Ankara Pursaklar Müftülüğüne bağlı Muradiye Şeyh Edebali Yatılı Kız Kur’an Kursu’na bir ziyaret gerçekleştirildi.

Braille alfabesiyle
Kur’an okurken

Program başlarken, görme engelli öğrenci Naciye Çiyan Braille (breyl) alfabesiyle basılı kabartma Kur’an’dan bir aşır okudu. 11 görme engelli yatılı öğrencinin yanı sıra diğer öğrencilerin de hazır bulunduğu programda, Pursaklar Müftüsü Cemal Çıkrık’ın hoş geldiniz konuşmasından sonra Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz gruba hitaben bir konuşma yaptı.

Başkan Yardımcımız
Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz

Kur’an’ın Allah kelamı, bu kelamla buluşmanın da herkesin hakkı ve görevi olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Yılmaz, Allah’ın hepimizi imtihan ettiğini, varlığın, yokluğun, sağlık ve hastalığın hepsinin bir imtihan olduğunu açıkladı; engelli veya sağlıklı olmanın elde olmadığını ve nelerde hayır olduğunun her zaman bilinemeyeceğini belirtti. Diğer peygamberler arasında ve Peygamberimizin ashabında gözleri görmeyenler olduğunu söyleyen Yılmaz, gözleri kapalı olanlar arasında da çok iyi hafızlar yetiştiğini, bunlardan birisinin Kani Karaca olduğunu anlattı; görme engellilere Allah tarafından başka melekeler verildiğini, öğrencilerin de bu kursa gelerek melekelerini geliştirdiklerini söyleyerek bu davranışlarını takdir etti.

Braille alfabesiyle
Kur’an okurken

Hasan Kâmil Yılmaz, hayatın olması gerektiği gibi değil de olduğu gibi okunduğu takdirde daha mutlu olunacağını belirterek görme engelli öğrencileri ve öğreticileri tebrik etti ve Allah tarafından müjdelenen kişilerden olmaları duasıyla sözlerini tamamladı.

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş bazı insanların bedenlerinde engel görmediklerini ama din ve Kur’an ile aralarına engeller koyduklarını açıkladı; gözlerinin gördüğünü zanneden bazı insanların aslında karanlıkta yaşadıklarını söyledi. Erbaş kursta öğrenim gören engelli kişilerin de “karanlıkta nuru” yakaladıklarını belirtti.

Konuşma yapılırken

Dr. Yaşar Yiğit de Allah katında görüntünün değil takvanın önemli olduğunu açıklayarak Kur’an’ın insanlığa sunulan ilahi bir sofra olduğunu, hayatımız için buradan ilke edinebileceğimiz çok şey bulunduğunu anlattı; görme engelli öğrencileri yüce Allah’ın kitabıyla buluştukları için tebrik etti ve bu gayretlerinin övgüye değer olduğunu söyledi.

Sınıflar gezilirken

Öğrencilere Braille alfabesiyle Kur’an öğreten Pembe Maden Başkanlıkta engellilerle ilgili bir birim kurulması, işitme engelliler dahil olmak üzere engelli kişiler için materyal hazırlanması ve okuyan öğrencilerin istihdam edilmesi yönündeki taleplerini dile getirdi.

İlçe müftüsü Cemal Çıkrık da, iyi donanımlı, yatılı kursları bulunduğunu söyleyerek yeterli sayıda öğrenci bulma sıkıntısı çektiklerini açıkladı; yurt dışından öğrenci temin edilebileceği konusunda görüşlerini paylaştı.

Reklamlar

From → Resimler

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: