İçeriğe geç

Hafızlık Yapanlara Ezberleme Taktikleri

Ağustos 16, 2011
Her hafız adayının, kendisine göre sayfa ezberlerken izlediği bir yol vardır. Mesela kimisi sayfayı ezberlemeye en alttaki ayetten başlar. Kimisi yukarıdan başlar, kimisi yarım yarım yapar. Birinin yaptığını bir başkası yapamayabilir. Çünkü herkesin zekâ ve ezber kabiliyeti aynı değildir. İşte hafızlık yapanlara, yardımcı olacağını düşündüğümüz uygulayabilecekleri bazı taktikler:

1. Ezberlediğiniz her ayeti dinletin, sonra ikişer ikişer dinletebilirsiniz. Daha sonra 5 satır, 5 satır dinletin. Daha sonra da yarım yarım ve tam sayfa olarak dinletebilirsiniz.

2. Yeni ezberleyeceğiniz sayfayı ince çizgilerle üç bölüme ayırabiliriniz. Böylelikle ezber yapacağınız kısım psikolojik olarak gözünüzde küçülecektir.

3. Kendinize anahtar kelimeler seçin. Mesela bazı kelimeler Türkçede bir şeyi anımsatabilir veya bir kelimeye benzeyebilir. Bu kelimeleri beyninizde kodlayarak sayfanın gözünüzün önüne gelmesini sağlayabilirsiniz.

4. Sayfayı bir çeşit harita gibi aklınızda tutun. Yani mesela ikinci ayetin başlangıç yeri, diğer ayetin uzunluğu vs. bunlar sayfayı gözünüzün önüne gelmesini sağlayacaktır.

5. Hafızların zorlandığı bir husus da ayet sonlarını diğer ayet ile birleştirmektir.

Ayetler uzun olduğu zaman bir sayfada ayet sayısı azalıyor, ayetleri hatırlamak kolaylaşıyor. Dolayısıyla uzun ayetlerde ayetin başını aklınızda tutabilirsiniz. Şöyle ki: yeni yaptığınız sayfayı gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Hayali bir şekilde sayfanın tümünü görün. Ayetlerin yerleri aklınıza gelsin ve daha sonra ayet başları.

Kısa ayetlerde ise üç dört ayeti bir ayetmiş gibi ezberlemeye çalışın.

Ayetin sonundaki kelimeyi ve diğer ayetin başındaki kelimeyi birleştirerek tekrar edin.

6. Kaydırma Tekniği: Ezber yaparken sayfaya aşina olabilmek çok önemli. Bunun için kaydırma tekniğini kullanabilirsiniz. Mesela yarın vereceğimiz dersi ve diğer günün dersinin yeni sayfasını (ham) yaptık. Bununla yetinmeyip iki gün sonrasının hamını da yapıyoruz. Yapamasak bile bu günden yüzüne olarak bol bol tekrar ediyoruz, ayetleri gözden geçiriyoruz. Böylelikle sayfa bize yabancı gelmeyecek ve zorlanmayacağız. Eğer böyle yaparsak, her gün iki gün sonrasının sayfasını yapacağımızdan hem sayfalarımız kuvvetli olacak, hem de ders bırakma ihtimalimiz azalacaktır.

Kaydırma işini tatilde yaparsak çok büyük kolaylık oluyor. Ders kaçırmak zorlaşıyor, ezber kolaylaşıyor. Hafta sonu tatilinde biraz derse zaman ayırarak iki gün sonrasının hamını yapıyoruz, böylece Kursta zorlandığımız bir sayfa gelecek olsa bile, biz, o sayfayı iki gün önceden yaptığımız için bu zorluğu yarı yarıya azaltmış olacağız.

7. Yatmadan önce bol tekrar: Beynimizi dinlenmeye almadan önce göz gezdirdiğimiz sayfaları, bir gün önceden bakmış olduğumuz sayfaları ertesi gün hatırlamamız daha kolay oluyor. Onun için yatmadan önce yüzüne bakarak da olsa sayfayı mutlaka tekrar etmelisiniz.

8. En büyük sıkıntılarımızdan birisi dersi başkasına dinletmektir. Bazen kimseyi bulamayız çünkü herkes kendi derdine düşmüş, ders hazırlamaktadır. Hocanın huzuruna çıkmadan önce de bu sayfaların dinletilmesi gerekmektedir. O halde: Kuranımızı sanki sizi dinleyecek bir arkadaşınızın önüne koyarmış gibi ters koyun. Sizde arkadaşınıza veya hocaya okur gibi bir pozisyona geçin. Hocaya ders okurken yaşadığınız psikolojiye girin. Yani rol yapın. Kelimelerdeki hataları göremeseniz de ayetlerdeki kopuklukları ve eksikliklerinizi fark edeceksiniz.

9. Kur’anınızın boyutu küçük olursa size psikolojik olarak bir faydası olabilir.

10. Hafız, ezberleyeceği sayfayı önce aklında bitirmelidir. “Ben bu sayfayı kesin ezberleyeceğim” diyerek kati bir inanç ile kalbinden inanmalıdır.

11. Her şey beyinde biter. Hafif bir bıkkınlıkla “yarın ders vermesem mi acaba?” diyerek bir kere evhamlandığınızda sonuç dersi yapamamak ve dersi verememek olacaktır.

Yukarıda yazdıklarımız elbette sadece tavsiye niteliğindedir. Herkesin kendi kapasitesine göre bir taktiği vardır. Ancak hafızlık yaparken zorlanan kardeşlerimiz bu taktikleri de deneyebilir. Özellikle kaydırma tekniği talebelerin en çok başvurduğu taktiklerdendir.

Rabbimiz, tüm hafızlarımıza ve hafızlık yapan talebelerimize yardım eylesin. Keskin zekâlar ile ezber kuvveti ihsan eylesin. Âmin.

Reklamlar
13 Yorum
 1. anonim permalink

  dersimizi hocaya veriyomus gibi ses kaydına alıp sonra kendimizi dinlemek de oldukça etkili bir metod kendi tecrübelerim konuşuyor:)

 2. abdulkadir permalink

  Kur’an ezberlerken eğer genç yaşta değilseniz sayfa sayfa öğrenmek size zor gelebilir.
  Öncelikle Kur’anı seri okumayı öğrenmelisiniz. Daha sonra 1 sayfayı 20 kere tekrar etmek yerine her gün 20 sayfa okuyabilirsiniz. Ancak burada şöyle bir şey yapmanız daha doğru olur; her gün 20 sayfa okurken 1 sayfa ileri kaydırarak okuyun. Yani bu gün 50-70 sayfayı okudunuz sa yarın 51-71 sayfaları okuyun ve sonra 52-72 gibi devam edin.
  Çünkü üst üste yapılan tekrarlar yerine belli aralıkla yapılan tekrarlar daha kalıcıdır.
  Yani hiç bilmeyen birisine yada bir çocuğa subhaneke duasını üst üste 100 kere tekrar ettirseniz ve 1 hafta sonra okumasını isteseniz yanlış okuyabilir yada unutabilir.
  Ancak günde bir defa bir ay boyunca okutsanız bir ayın sonunda onu ezberler ve bir sene sonra dahi onu unutması çok zor olur. Bu nedenle üst üste tekrar yerine belli zaman aralıkları ile tekrar yapmanız daha faydalı ve kalıcıdır.

 3. çok teşşekkür ederim ben de bu yıl hafızlığa başlayacağım Allah izin verirse ama ben diyanette yapmayacağım hoca annemizin öğrencisinin kursunda yapacağım inşallah.

 4. ... permalink

  bana yardım eder misiniz?

 5. ... permalink

  10.dönüsteyim.1,2,3.dnşler i tek aldım .4 5 de beraber gtrdm 5i hasladm hoca değiştirmiştm öyle istedi.6 7 yi yne tk aldm.kursumu braktım 🙂 8 9 u hızlandırdım ama evde yaptgm için araya birşeyler girdi dört buçuk ay pişiklerime hiç bakmamış oldum . bu sırada 20.dnşlerden 2 şer ayet yaparak 20 leri bitirdim . başka br kursa basladm 10u hasladım.siz olsaydnz üstne kaç alrdınız?

 6. nazim permalink

  Teşekkür ederim

  • Ali permalink

   Arkadaşlar sure sure ezber yapanınız var mı? Ben hafız değilim , hafızlığa ayıracak düzenli zamanımda yok ama ezber yapmak için zamanım oldukça çalışıyorum ve Bakara dan başladım, bari bie sure tam olsun diye hamdolsun az kaldı. Ne dersiniz devam edeyim mi…

 7. abdullah inci permalink

  ALLAH razı olsun

 8. Serkan permalink

  Bnde bu yıl başliyacam insallah kolay olur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: